Kde se nejlépe studuje italština: kde jsem se naučil Já ©

Share Button

Opravdu nejlépe se studuje italština v různých kategoriích vlaků: vlaky osobní, vlaky spěšné, vlaky expresní. Nejlépe, když jste jako cestující, ale můžete být také průvodčí. Jste-li ve vlaku a čeká-li vás jedna hodina cestování za druhou, nastal nejlepší čas otevřít knížku, vzít papír a tužku a napsat příběh. Slovíčka z lekce:

Studium italštiny: v Praze

Vzpomínám si osobně, jak jsem cestovával dopravními prostředky v Praze. Studium italštiny a dalších jazyků, jako např. angličtina, byla v tom okamžiku výzvou. 50 – 75 minut v dopravním prostředku ráno a obodbný čas večer, absolutně nevyužitý čas. Co s tím? Papír, tužka, knížka – i když ke knížce bych měl, jako lektor a dlouholetý samouk, také své výhrady (nebo lépe řečeno výhrady a připomínky odborné a praktické: např.: čím pár kapitol v italské učebnici pro samouky vylepšit. Z praktický pak: jak patřičně danou knihu rozcupovat za 2 měsíce na padrť. Protože jedině za dva měsíce rozcupovaná cvičebnice italského jazyka na pardť, je důkazem ukrutného studia 😀 ).

Italské učebnice: krátký čas

Pokud zpracováváte italskou učebnici, doplňovací gramatiku, doporučuji zmáknout za 2-4 týdny. Vzpomínám si, že v případě učebnice, známé Murphyho gramatiky – angličtina, jsem udělal půlku za 4 dny. A pak znovu a znovu. Italské učebnice se dají celé pokreslit a počmárat, vzniká tak autentická graficko-písemná příručka. A to je teprve poté náhul.

+ v kombinaci se smrtícím samostudiem či případně s kvalitním učitelem 1-2 x týdně, anebo rovnou v Itálii, si troufám říci, že v rychlosti pokroku vaší schopnosti se italsky dorozumět, nenajdete konkurenta.

Studium italštiny: statistika

Pokud bych to vzal statisticky, tak jsem za 2-3 roky zvládnul teoreticky zpracovat několik učebnic pro samouky – včetně učebnic italštiny pro jazykové školy: 1) jednak pro svou vlastní potřebu, 2) pro potřebu studentů. Vznikal originální materiál rekapitulací nedostatků některých učebnic. Každá taková, lehčí nedostatky měla, ale znal-li jste je, věděli jste které to jsou a ty se daly suplovat jinde.

Italština pro samouky: chyby

Osobně jsem v italštině pro samouky postrádal, pokud si dobře vzpomínám, 2 zásadní věci italské mluvnice, italského úzusu a to velmi důležitého: Jedním z nich bylo správné a úplné používání (ale také poukázání na slangové používání) italského „Ce“ v postavení „posilovací částice“ / dle italských gramatik (konkrétně italský výkladový slovník Garzanti – špičková výkladová příručka s dlouhou tradicí) definováno jako: „elemento rafforzativo“, v něm nemají italští mluvčí velmi, opravdu velmi často – absolutně jasno.

 

 

Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.