Základní italské číslovky

Share Button

NYNÍ TROCHA GRAMMAR MORFOLOGICKÉ…

Samozřejmě! Číslovky v jakémkoliv jazyce nejsou jen prostým seznamem, ale odrazem kultury a historie národa. Pokud se podíváme na italské základní číslovky, objevíme několik morfologických prvků hodných pozornosti.

Morfologická analýza italských číslovek:

1. Koncovky

Mnohé italské číslovky mají charakteristické koncovky:

  • -uno (uno)
  • -e (tre, sei, sette)
  • -o (due, quattro, otto, nove, dieci)

Tyto koncovky jsou většinou spojeny s gramatickým rodem a číslem. Ve srovnání s češtinou se italské číslovky skloňují méně variabilně, avšak jejich koncovky mohou prozradit mnoho o pohlaví a čísle přídavných jmen a podstatných jmen, s nimiž se vyskytují.

2. Tvorba složených číslovek

Ačkoli zde jde o základní číslovky od 1 do 10, je důležité podotknout, jak italský jazyk tvoří složené číslovky, např. jedenáct (undici) a dvanáct (dodici). V tomto případě je zřejmá kombinace „uno“ a „dieci“ ve slově „undici“.

3. Historický vývoj

Italské číslovky mají kořeny v latině, což je patrné ve srovnání s latinskými ekvivalenty. Například „quattro“ (čtyři) je odvozeno z latinského „quattuor“. Studiem těchto kořenů můžeme lépe porozumět vývoji italského jazyka a jeho spojitosti s dalšími románskými jazyky.

4. Výslovnost a fonologie

Některé italské číslovky obsahují specifické zvuky, které mohou být pro cizince náročné. Např. „sette“ (sedm) má dvojité „tt“, což vyžaduje rychlé a krátké vyslovení. Pozornost věnovaná těmto detailům může pomoci v chápání italské fonologie.

Závěrem, italské číslovky nejsou jen prostým nástrojem k počítání. Jsou součástí bohatého jazykového a kulturního dědictví, které odráží historii a morfologickou strukturu italského jazyka. Jejich studium je fascinující cestou do srdce italského jazyka a kultury.

------------------------------------------------ MOŽNÁ TAKÉ HLEDÁTE: Co dělá Ital... Co říkají Italové firemní kurzy italštiny italská gramatika italská hudba italská kniha italská slovesa italská slovní zásoba italská slovíčka Italská zájmena italské fráze italské knihy italské písničky italské předložky italské příklady vět Italské učebnice italský konjunktiv italština pro samouky italština pro zpěváky Italština Skype jak se řekne kurz manažerské italštiny kurzy italštiny kurzy italštiny pro školáky Kurzy italštiny v Praze kurzy pro pokročilé kurzy pro umělce kurzy pro začátečníky Lekce italského jazyka lekce italštiny Skype lingua ceca - interprete obchodní italské fráze obchodní korespondence on-line kurz italštiny Právní italština překladatelské anekdoty překlady do italského jazyka překlady italštiny Skype italština Skype lekce slovesa základní učebnice italštiny učitel skype výuka italského jazyka výuka italštiny Audio knihy v Italštině

Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.