Italský G bod: italská gramatika

Share Button

Mnohokrát jsem na lekcích opakoval toto pravidlo a realita je taková, že jsem si po letech vzpomínání zkrátka ujasnil priority pro následující dny a týdny. Pokud se to alespoň částečně podaří, tak nemusíme být a ani nechci být fixovaný na italské překlady a výslovně citace gramatických pravidel z učebnic, kde si je vlastně může dohledat úplně každý.

Italská gramatika: automobily

Prostě bysme mohli gramatiku zopáknout přesně tak, jak jsem jí učíval na lekcích, tzn. ty fragmenty, které jsou nejenom velmi důležité ale současně hodně zajímavé. Mezi ně patří i vlastně, v populaci, neustále přežívající omyl ohledně výslovnosti některých italských slov. Ta právě souvisí s italským G a konkrétně můžeme začít slovem itaslské významné značky a ikonou italského automobilismu, není jím Ferrari, jak by jedni hádali ale jeho silný konkurent v této těžké váze: Lamborghini.

Blog o italštině: škola italštiny

Nejsme blog o automobilismu a tak se o přednostech těchto automobilů nebudeme zmiňovat, ale povíme si, jak vlastně Češi tohle slůvko vyslovují, proč je to špatně a jak už více nedělat tuhle šílenou školáckou chybu.

Takže především, když přijde v Čechách a na Moravě řeč na automobil Lamborghini, je vyslovován tento název jako „lambordžíny“, jako nějaké džín od lambiho. Takhle to není. Italské G následované H je jím následováno proto, aby mohla být výslovnost G zachována a to zejména před I a E. To samé pravidlo platí pro slůvko Spaghetti, které s výjimkou Š na začátku slova (výslovnost italského S a jeho 4 druhy jsem také už probírali) je toto G vyslovováno správně.

Výslovnost G jako G před I a E je tedy dána přítomostí H. To nám zachová výslovnost G. 2 fatální příklady:

Naproti tomu, situace, kdy se G vysloví jako DŽ jsou tyto (takové ty normálnější):

———

Téže pravidlo platí pro italské C. Daná pravidla tedy často bývají v gramatikách popisována, jako výslovnost G a C v italštině. Následně v příkladech:

PS: mimochodem italské džíny hráli v historii a hrají stále důležitou roli. Italové mají kvalitní džíny, několik sem jich v půběhu mého italského života vlastnil v různých barvách. Jeden džínový klasik je i Terence Hill, kultovní intro scéna z filmu Malý unavený Joe mluví za vše, jeho otrhané džíny si musíte nutně pamatovat do konce života:

 

ROZDĚLOVNÍK TÉMAT: 

Comments

No comments yet.

Leave a comment