Italská káva: Co byste měli vědět

Share Button

Italská káva je lákadlem pro všechny, kteří si chtějí pochutnat na kvalitní kávě. Z Itálie pochází nejznámější moka konvička Bialetti. Italský kávový svět a káva se lehce liší od toho, s čím se běžně setkáváme. 

Pojďme se podívat na italskou kávu trochu blíže.

Kde dostanete kávu v Itálii

Důležité je vědět, že pokud si chcete dát kávu musíte hledat bar. Někdy má takový bar vícero využití. Ráno zde dostanete kávu a pečivo ke snídani, poté obědové sendviče a pak se zavře nebo se promění v koktejlový bar. 

Ranní italský kávový rituál

Když si ráno zajdete na kávu, potkáte u baru dav Italů. Ti se v ranních hodinách nahrnou do baru, aby si dali rychlou kávu a vzali si pečivo na cestu do práce. To je snídaně v italském stylu.

Placení se v každém baru liší. Můžete zaplatit u pokladny, vzít si potvrzení a jít k baristovi, a ten vám připraví vaši objednávku nebo si objednáte a zaplatíte přímo u baristy. Je zvykem nechat baristovi pár drobných, většinou 10-20 centů.

Můžete si sednou, ale … 

Většina Italů vypije kávu “na stojáka” u baru a pak spěchají do práce. Typická italská káva se podává v malém šálku, který vypadá jako šálek pro panenky.

Pokud si však chcete sednout a vychutnat si v klidu svou kávu, je možné že si za kávu v některém baru připlatíte.

Cappuccino po 11 hodině?

Možná jste zaslechli, že byste neměli v Itálii pít cappuccino po 11 hodině. Italové věří, že konzumace mléka po jídle zhoršuje trávení. Proto se vyhýbají mléku při jídle, kromě snídaně.

Pokud si objednáte cappuccino v poledních hodinách může se stát, že vás bude barista přesvědčovat ve výběru kávy, ale taky se může stát, že kávu nedostanete vůbec.

Kávový slovník, který musíte znát

Když vstoupíte do italského baru, zažijete příjemnou atmosféru a dostanete skvělou kávu.  Italská nabídka káv se lehce liší od nabídky, se kterou se běžně setkáváme. 


 

Mrkněte také na naše Audio knihy v Italštině

Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.